Hjemmesiden bruger cookies. De er ufarlige og bruges til bl.a. anonym trafikmåling. Ved at bruge vores hjemmeside, accepterer du vores brug af cookies OK
27.03.2017, 16:07 | Af: Amalie Hansen | Foto: FC Midtjylland
FCM’erne Lukas Grenaa Giessing og Hanus Sørensen var med til at sikre Færøerne en plads ved EM
De to U17-ulve var med for Færøerne ved kvalifikationsturneringen på Cypern, hvor begge spillere fik spilletid.
Det færøske landshold spillede tre kampe mod henholdsvis Irland, Cypern og Slovakiet. Selvom den første kamp blev tabt med 4-0, og den næste kamp endte 0-0, så var en sejr på 2-1 i sidste kamp mod Slovakiet nok til at sikre holdet en andenplads i deres gruppe.
Det var i øvrigt Hanus Sørensen, som fik sparket bolden i nettet til 1-1 efter 45 minutters spil, og senere lykkedes det holdet at score endnu et mål og altså sikre sig en plads til EM til sommer.
EM-slutrunden foregår i Kroatien fra den 3.-19. maj.