22.07.2019, 10:17 | Af: | Foto: FC Midtjylland

FC Midtjylland træder ind i Europa League

Mandag eftermiddag trækker UEFA lod til tredje kvalifikationsrunde til Europa League. FC Midtjylland er med i bowlen og her kan du blive klædt på til lodtrækningen

OPDATERET - UEFA har nu skåret FC Midtjyllands mulige modstandere ned til fem hold. Se dem i bunden af artiklen.

Kvalifikationen til dette års Europa League er i fuld gang og i morgen eftermiddag trækkes der lod til tredje kvalifikationsrunde. Det foregår i House of European Football, UEFA’s hovedkvarter i Nyon, Schweiz, og FC Midtjylland med i bowlen kl. 14:00. 

Mulige modstandere
Som det eneste danske hold, er FC Midtjylland seedet, og det betyder at modstanderen i den kommende kvalifikationsrunde skal findes blandt de useedede hold, som du kan se herunder. Mandskaber fra samme nation kan ikke trække hinanden, hvilket giver 24 mulige modstandere: 

Trabzonspor (TUR)
Austria Wien (AUT)
Royal Antwerp (BEL)
Mariupol (UKR)
Thun (SUI) 
Bnei Yehuda (ISR)
Vinderen af opgøret Fehérvár (HUN) - Vaduz (LIE)
Vinderen af opgøret Spartak Trnava (SVK) - Lokomotiv Plovdiv (BUL)
Vinderen af opgøret AEK Larnaca (CYP) - Levski Sofia (BUL)
Vinderen af opgøret Brøndby (DEN) - Lechia Gdańsk (POL)
Vinderen af opgøret Malatyaspor (TUR) - Olimpija Ljubljana (SVN)
Vinderen af opgøret Utrecht (NED) - Zrinjski (BIH)
Vinderen af opgøret Sturm Graz (AUT) - Haugesund (NOR)
Vinderen af opgøret Gabala (AZE) - Dinamo Tbilisi (GEO)
Vinderen af opgøret FK Jablonec (CZE) - Pyunik (ARM)
Vinderen af opgøret Mladá Boleslav (CZE) - Ordabasy Shymkent (KAZ)
Vinderen af opgøret Aris Thessaloniki (GRE) - AEL Limassol (CYP)
Vinderen af opgøret Aberdeen (SCO) - Chikhura Sachkhere (GEO)
Vinderen af opgøret Atromitos (GRE) - Dunajská Streda (SVK)
Vinderen af opgøret Osijek (CRO) - CSKA-Sofia (BUL)
Vinderen af opgøret Esbjerg (DEN) - Shakhtyor Soligorsk (BLR)
Vinderen af opgøret Luzern (SUI) - KÍ Klaksvík (FRO)
Vinderen af opgøret Rangers (SCO) - Progrès Niederkorn (LUX)
Vinderen af opgøret Ventspils (LVA) -Gzira United (MLT)
Vinderen af opgøret IFK Norrköping (SWE) - Liepāja (LVA)
Vinderen af opgøret Universitatea Craiova (ROU) - Budapest Honvéd (HUN)

Forud for lodtrækningen bliver de 52 hold – 26 seedede og 26 useedede - inddelt i fire grupper med 10 hold og en enkelt med 12. Lodtrækningen starter kl. 14:00 og kan livestreames via UEFA’s hjemmeside: 

Se lodtrækningen her

FC Midtjylland er placeret i gruppe 3
UEFA har her til formiddag inddelt de 52 hold i fire grupper med 10 hold og en enkelt med 12, og FC Midtjylland er at finde i gruppe 3. Vores modstander i tredje kvalifikationsrunde skal derfor findes blandt disse hold:

Vinderen af opgøret AEK Larnaca FC (CYP) / PFC Levski Sofia (BUL) 
Vinderen af opgøret FC Pyunik (ARM) / FK Jablonec (CZE) 
Vinderen af opgøret FC DAC 1904 Dunajská Streda (SVK) / Atromitos FC (GRE) 
Vinderen af opgøret Rangers FC (SCO) / FC Progrès Niederkorn (LUX) 
FC Mariupol (UKR)

FCM vs. AGF – 15. dec.

Køb billet