Hjemmesiden bruger cookies. De er ufarlige og bruges til bl.a. anonym trafikmåling. Ved at bruge vores hjemmeside, accepterer du vores brug af cookies OK
08.02.2017, 11:05 | Af: | Foto: FC Midtjylland
FC Midtjylland er klar til første kamp i Dubai. Modstanderen er svenske AIK
Første kamp i Dubai er en lille time væk, og ulvene er klar til at spille mod svenske AIK.
Mange af de vanlige startere har fundet vej til holdkortet i denne kamp, som trænerteamet ser frem til.
- Det er en kamp, hvor vi selvfølgelig gerne vil vinde, men hvor resultatet igen ikke er det vigtigste. Vi nærmer os forårssæsonen, og vi skal begynder at se det indhold, vi arbejder på. Vi arbejder frem mod den første kamp mod Viborg, og i den her kamp skal vi gerne se noget af det spil, som vi ønsker, siger Jess Thorup.
Under gårsdagens træning måtte Rafael van der Vaart udgå med en skade, og han er derfor ikke med til kampen i dag.
- Rafa blev desværre småskadet. Vi har valgt at sende ham til en scanning på hospitalet for en sikkerheds skyld. Derfor er han ikke udtaget til kampen, siger Jess Thorup.
Startopstillingen mod AIK
Johan Dahlin - Rasmus Nissen Kristensen, Kristian Riis, Kian Hansen, Filip Novák - Tim Sparv, Jakob Poulsen, Mikkel Duelund, Rilwan Hassan, Gustav Wikheim, Paul Onuachu.
På bænken sidder: Mikkel Andersen, Babajide David, André Rømer, Jonas Borring, Bruninho.
Kampe sendes direkte på footballtv.org. Læs mere om streaming her:
Du kan også følge kampen på FC Midtjyllands Twitter-profil