FC Midtjylland Kvindefodbold præsenterer årsregnskabet for 2024/25-sæsonen, der viser et resultat på knap -6 millioner kroner efter afskrivninger, finansielle poster og skat. Regnskabet er et klart billede på klubbens strategiske og langsigtede satsning på kvindefodbolden, hvor investeringer i mennesker, miljø og ambitioner prioriteres højt.
Underskuddet er et tydeligt signal om, at FC Midtjylland vil være en aktiv aktør i toppen af dansk kvindefodbold.
– Vi har store ambitioner for kvindefodbolden i FC Midtjylland. Det her regnskab viser, at vi er villige til at tage ansvar og gøre det, der skal til, for at skabe et stærkt og bæredygtigt projekt på den lange bane, udtaler chef for FCM Kvindefodbold, Anne Kjeldsen.
Investeringerne i FCM Kvindefodbold sker inden for klare økonomiske rammer og med et langsigtet fokus på bæredygtig drift.
– Vi bygger strukturer, kompetencer, rammer og kultur op nu, så vi på sigt kan drive projektet endnu mere stabilt og bæredygtigt. Det handler om timing og prioriteringer – ikke om kortsigtede løsninger, udtaler Anne Kjeldsen videre.
Investeringer med sportslig effekt
Den offensive satsning har allerede sat sit præg på det sportslige. 2024/25-sæsonen bød på to oprykninger, kulminerende i sommer med oprykning til A-Liga, landets bedste række.
– De sportslige resultater med oprykningerne bekræfter, at vores investeringer allerede har vist sin effekt, og det giver os et stærkt fundament at bygge videre på, udtaler Anne Kjeldsen.
Fra årsskiftet venter et afgørende forår, hvor målsætningen er klar: En top-4-placering i A-Ligas Kvalifikationsspil og dermed endnu en sæson i landets bedste række.
Et projekt i tydelig udvikling
FC Midtjylland Kvindefodbold forventer ikke et økonomisk overskud de kommende år. Til gengæld forventer klubben fortsat udvikling – både sportsligt og kommercielt – i takt med, at projektet modnes.
Fra 2024/25-sæsonen og frem er der allerede taget markante skridt uden for banen:
- 2.489 tilskuere til kvindernes første hjemmekamp på MCH Arena i oktober 2024.
- Stor vækst i tilskuertallet med et gennemsnit på 537 tilskuere i snit i efteråret – tredjehøjest i A-Liga.
- En ny tv-aftale med TV 2, der øger eksponeringen og giver kvindefodbolden en stærkere platform for alle klubber i A-Liga.
- Overgang til fuldtidsprofessionelle spillere, cheftræner og sportschef, som løfter hverdagen og det samlede niveau.
– Vi er stadig i gang med at bygge, og vi er bevidste om, at det kommer til at tage tid – men vi kan tydeligt mærke momentum, også uden for banen. Interessen er stigende, rammerne bliver bedre, og vi står et helt andet sted end for bare kort tid siden. Det giver stor tro på fremtiden, udtaler Anne Kjeldsen.
Årsrapporten 2024/25
Du kan læse hele årsrapporten fra det foregående regnskabsår her.