Kvindeholdet

Julie Breiner i gensyn med Odense: Tror på vores spil

På søndag drager FC Midtjyllands kvinder til Odense, hvor der venter et spændende opgør. Som tidligere Team Odense Q-spiller betyder kampen på søndag i A-Liga noget særligt for den unge midterforsvarer, Julie Breiner.

12/09/25
Julie Ege
Foto: Daniel Stentz

Når FC Midtjyllands kvinder på søndag løber på banen mod OB Q, er det ikke et hvilket som helst opgør for Julie Breiner. Hun er født og opvokset på Fyn og spillede ungdomsfodbold i Team Odense Q, inden turen for to år siden gik til Midtjylland.

Portræt af Julie Breiner: Jeg vil ikke sidde tilbage og fortryde

For den 18-årige ungdomslandsholdsspiller bliver det derfor en anderledes oplevelse at skulle møde sin tidligere klub – og ikke mindst at skulle spille på Nature Energy Park i Odense.

– Det bliver en spændende kamp. Jeg glæder mig altid til alle kampe, men det er selvfølgelig noget specielt at spille mod sin gamle klub. Mest specielt tror jeg, det bliver at spille på Nature Energy Park. Det er et stadion, jeg har været inde på en del gange som tilskuer, men aldrig spillet på, så det glæder jeg mig til.

– Mit fokus ligger på min egen og holdets indsats, så vi forhåbentlig kan få tre point i hus, lyder det fra Breiner.

Intenst opgør i vente

Søndagens kamp er et vigtigt opgør, da det kan blive de første tre point i sæsonen for begge hold.

– Det bliver helt sikkert et tæt og intenst opgør. Begge klubber har meget at spille for, og tre point i denne kamp er utrolig vigtige. Jeg tror, at det bliver en fysisk kamp med intensitet og mange dueller, men vi tror på vores spil og kommer med masser af selvtillid, siger Breiner.

En spændende udvikling

Trods sin unge alder har Julie Breiner allerede masser af erfaring at trække på. Hun har spillet 30 ungdomslandskampe for Danmark og var i foråret en af FC Midtjyllands stærkeste profiler i oprykningsspillet.

Hun ser selv på skiftet til FC Midtjylland som en af de vigtigste beslutninger i hendes karriere.

– Jeg har udviklet mig meget de seneste to år, og der har klubben spillet en stor rolle. Jeg kom til en klub, der hver dag arbejder for at blive bedre, og det passer mig godt. Jeg er meget glad for klubben, miljøet, spillerne og staben, og jeg føler, jeg er vokset meget siden, at jeg skiftede hertil, slutter hun af.

Kampen fløjtes i gang på søndag kl. 12.00 på Nature Energy Park i Odense.