Akademiet

Nyt ansigt fra Ebedei: 18-årig højre back tørner ud for FC Midtjylland

Olaide Jamal er ny mand på det midtjyske akademi. Han kommer fra den strategiske samarbejdspartner i Nigeria, FC Ebedei.

12/09/25
Christian Rothausen
Foto: Daniel Stentz

U19-sæsonen er i fuld gang, og nu får holdet tilgang af en ny højre back i form af Olaide Jamal.

Flere spillere fra FC Ebedei har gennem historien slået igennem i det midtjyske og fået store karrierer – først i Danmark, siden i udlandet, men der mangler stadig en spiller på backpositionen til at træde ind på den liste.

Nu får Olaide Jamal muligheden.

– Olaide er en hurtig spiller, der leverer gode indlæg. Han har spillet mest som højre back, men kan også spille på kanten. Han er dygtig i sine 1-mod-1-dueller både offensivt og defensivt – dette til trods for, at han nogle gange spiller med for stor aggressivitet, hvilket omvendt også er en af hans styrker, så længe han kontrollerer det, siger Head of FCM Nigeria, Jonas Dal, og fortsætter:

– Samtidig har han udviklet sig til at være en leder i FC Ebedei, hvor han også var anfører. Han havde opbygget en stor respekt, tog sig af de unge spillere og påtog sig et stort ansvar. Det er en ting, vi kan udvikle endnu mere på og gøre endnu stærkere.

– Det har været en lang rejse for Olaide. Han blev opdaget af FC Ebedei ved at spille fodbold på gaden, og vi har også været i tvivl, om han har haft det, der skulle til, for at komme til Midtjylland. Det seneste halve år har han udviklet sig helt vildt og blevet ved med at lægge lag på, og vi tror på hans potentiale, siger Jonas Dal.

Den nye mand i det midtjyske glæder sig over aftalen og ser frem til alt det, der venter.

– Jeg er spændt. Det har været en lang rejse, og jeg er virkelig glad for at være her. Nu fortsætter det hårde arbejde – både for mig selv og holdet – så jeg kan opnå flere af mine mål, siger Olaide Jamal.

Olaide Jamal har mulighed for at debutere for U19 i morgen, når de ældste akademister tager imod Brøndby kl. 13.00. Opgøret kan streames gratis på akademiets YouTube-kanal.

– Jeg ser meget frem til min første kamp. Jeg er klar til at give alt, og forhåbentlig kan vi slutte af med en sejr, fortæller han.

Velkommen til FC Midtjylland, Olaide.