En solrig dag i Spanien sluttede med en 3-0-sejr til FC Midtjylland, som spillede sin anden testkamp torsdag aften – denne gang mod ukrainske FC Kryvbas.
Det blev en god kamp for de tre akademispillere, Malik Pimpong, Julius Emefile og den tidligt indskiftede Frederik Bunten. Kort inden pausen kunne Malik Pimpong gøre det til 1-0, da han samlede op foran ukrainernes mål og fik bolden sendt i nettet efter en god aktion forinden af Julius Emefile.
Efter pausen øgede Dani Silva til 2-0, og i det 92. minut fik Malik Pimpong endnu engang netmaskerne til at blafre.
En flot holdindsats
Et resultat, som First Team Coach Allan K. Jepsen er godt tilfreds med – særligt når man ser på, hvordan holdet spillede hinanden gode.
– Der skal lyde en stor ros til vores Superliga-spillere, som spillede den her kamp. De leverede på et virkelig højt niveau, og de hjalp blandet andet vores tre U19-spillere til en flot kamp.
I dagens første kamp spillede midtjyderne 1-1 mod de ungarnske mestre fra Ferencvaros.
– Det er en modstander, som er lidt anderledes end den første kamp (mod Ferencvaros, red.). Kryvbas er knap så fysiske, men dygtige fodboldspillere på en del positioner. Det synes jeg også godt, at man kan se. I nogle tilfælde kommer vi lidt i udfordringer, så en anderledes modstander end den første, men også en fin træningsmodstander.
– Da ukrainerne begynder at skifte, så bliver det en anelse sværere, end da vi startede kampen, men ikke desto mindre skal vi ikke tage noget fra, at de unge mennesker gjorde en flot figur i dag – krydret med at de mere etablerede Superliga-spillere spillede en fremragende kamp, slutter Allan K. Jepsen af.
Stor glæde hos Pimpong
Kampens dobbelte målscorer, Malik Pimpong, der til dagligt at topscorer i U19 Ligaen, smilede stort efter de 90 minutter.
– Jeg er virkelig glad og taknemmelig for den tillid, Mike Tullberg og resten af staben har vist. Tullberg er en virkelig god træner, og han hjælper os med at få øje på de små detaljer i vores spil.
– Hele staben har været søde, og de hjælper med alle mulige små ting, når nu vi kommer op og prøver kræfter med førsteholdsfodbold, lyder det fra Malik Pimpong.
Han glæder sig over at dele oplevelsen sammen med sine to holdkammerater fra U19.
– Det betyder rigtig meget, at vi kan få lov til at gøre det her sammen. Det er også dejligt at se, at tingene lykkes for ens venner fra U19, det giver også mig lyst til at presse mig selv til at blive bedre.
– Vi har et rigtig godt forhold. Vi kan drille hinanden og blive sure på hinanden, men i sidste ende er vi bare virkelig gode venner, som ønsker hinanden det bedste, slutter U19-topscoreren af.
FC Midtjylland 3-0 FC Kryvbas (1-0)
41′ 1-0 Malik Pimpong
47′ 2-0 Dani Silva
92′ 3-0 Malik Pimpong
FCM XI: Jonas Lössl, Kevin Mbabu, Ousmane Diao, Bilal Konteh, Valdemar Byskov, Dani Silva, Pedro Bravo, Edward Chilufya, Abdou Aziz Ndiaye (Next Gen), Julius Emefile, Malik Pimpong.
Bænken: Mark Ugboh, Alamara Djabi, Frederik Bunten, Amadou Ba (Next Gen), Yacouba Ouattara (Next Gen).