For cheftræneren handler træningslejren i Østrig ikke bare om at finpudse – men om at flytte sig. Om at tage næste skridt som hold før en sæson, der stiller store krav i både 3F Superliga og Europa.
Truppen til træningslejr i Østrig
– Vi skal træne hårdt og målrettet med fokus på de afgørende detaljer. Vi vil blive endnu stærkere på dødbolde, presse mere intenst og skabe flere chancer i åbent spil. Vi lukkede for mange mål ind sidste sæson, og derfor skal vi være mere kompakte og afklarede defensivt, fortæller cheftræneren.
Styrke i fællesskabet og detaljer
Træningslejren giver også muligheder, som ikke findes i den daglige træning hjemme på Dream99.
– Vi har 24 timer sammen hvert døgn, hvilket giver os optimale betingelser for at arbejde med det taktiske og individuelle. Vi kan gå langt mere i dybden med detaljerne på banen og styrke relationerne mellem spillerne uden for banen. Det sociale og relationelle er en vigtig gevinst ved at være samlet så intenst – og det går hånd i hånd med vores fokus på at hæve kvaliteten af spillet, forklarer Thomasberg.
Cheftræneren peger på, at robusthed og kontinuerlig fremgang er afgørende faktorer for at kunne præstere i en krævende sæson.
– Jeg vil kunne mærke, at vi bliver dygtigere. Vi skal stå stærkere, både mentalt og spillemæssigt, når vi møder de udfordringer, der venter os i Superligaen og internationalt. Det handler om at vi får sat vores forcer i spil.
Test mod europæiske mesterhold
FC Midtjylland møder Dynamo Kiev og Slovan Bratislava – begge stærke, europæiske mesterhold.
– Det er modstandere med stor international erfaring, som matcher os på mange parametre. Vi skal vise, at vi både resultatmæssigt og i vores udtryk kan stå mål med den type hold, siger Thomasberg.
Første testkamp spilles torsdag den 10. juli kl. 16.00 mod Dynamo Kyiv, mens anden og sidste kamp inden 3F Superliga-premieren spilles søndag den 13. juli kl. 14.00 mod Slovan Bratislava.
Positive tegn fra unge spillere
Flere førsteholdsspillere har haft forlænget ferie efter landsholdstjeneste og det har givet mange spilleminutter til akademispillere i de første kampe af opstarten.
– Vores unge spillere har fået mange minutter og vist et flot niveau. Det gælder blandt andre Bjerge, Konteh og Johannesen, som alle er med os på træningslejren her i Østrig. Vi skal udnytte det potentiale endnu bedre. De er talentfulde og skal udvikles, for det er en del af vores DNA at udvikle egne spillere til førsteholdet.
Med tilgangen af Oliver Sørensen og Victor Bak efter U21 EM er truppen nu fuldtallig, og konkurrencen er intens.
– Vi har et ungt, stærkt og konkurrencedygtigt hold, der nu har haft et år til at opbygge relationer. De relationer skal omsættes til endnu bedre præstationer på banen. Konkurrencen om pladserne intensiveres, og jeg glæder mig til at se spillerne vise sig frem, siger Thomasberg.
Træningslejren i Østrig bliver dermed en uge med klare mål:
– Vi skal tage næste skridt – både individuelt og som hold.
Træningskampene mod Dynamo Kiev og Slovan Bratislava streames begge gratis på fcm.dk.