Det lykkedes ikke at tage sejren mod FC Nordsjælland i Farum i tirsdags, men på søndag den 27. april kl. 18.00 kommer der heldigvis en ny mulighed i Mesterskabsspillet, når der er “returopgør” mod nordsjællænderne på MCH Arena.
Alle siddepladser var udsolgt, men nu har vi fået mulighed for at frigive ekstra siddepladser på Scan Global-tribunen. Har du derfor ikke fået købt billet til kampen endnu, har du nu mulighed for at komme afsted.
OBS. Der er også fortsat ledige siddepladser i afsnittet D0 på AL-Bank-tribunen. Afsnittet er normalt en del af udebaneafsnittet, men til denne kamp er D0 udelukkende for FCM-fans. D0 er tydeligt adskilt fra udebaneafsnittet ved siden af, og der vil også være vagter og kontrollører til stede, så alle FCM-fans kan dermed trygt købe billet til D0. Alle pladser i D0 er siddepladser.
Slå to fluer med ét smæk
Det er utroligt tæt i toppen af 3F Superliga, og der venter nu to hjemmekampe – startende med FC Nordsjælland på søndag, og her skal der tre point på kontoen, hvis drømmen om mesterskabet skal leve videre. Kommer du på MCH Arena, kan du følge kampen om mesterskabet fra tætteste hold og slå to fluer med ét smæk.
Først viser vi opgøret mellem to af vores rivaler på storskærm i 3F Fanzonen, når AGF og F.C. København tørner sammen kl. 16.00, og herefter er vi klar til vores egen kamp mod FC Nordsjælland.
Der er som altid et stort udvalg af mad og drikke i 3F Fanzonen, så tag familie eller venner med på MCH Arena på søndag.
Husk at frigive din plads
Har du sæsonkort og er forhindret i at komme til kampen, så husk at få frigivet din plads senest 48 timer før kampstart. Gør du det, får du samtidig registreret et fremmøde, selvom du ikke selv kan komme til kampen.
På den måde hjælper du som sæsonkortholder med at fylde MCH Arena, ligesom de fans, som ellers er gået forgæves efter billetter, nu alligevel kan få mulighed for at komme til kampen.
På forhånd tak for hjælpen.