Torsdag formiddag begyndte to dage i teambuildingens ånd for FC Midtjyllands A-Liga-kvindespillere.
Dag ét bød først på holdets normale program med styrketræning, individuel træning og banetræning i Vildbjerg, efterfølgende hygge og dernæst kampen mellem FC Midtjyllands herrehold og Hibernian FC på MCH Arena, hvor kvinderne spiste sammen på Terrassen i 3F Fanzonen. Efterfølgende overnattede kvinderne i Vildbjerg.
Det blev dog ikke til for meget søvn, da fredagens program startede allerede kl. 6.00. Her drog spillerne og staben ud i skoven, hvor der skulle laves morgenmad over bål med hold på forskellige stationer, inden resten af dagens teambuilding-aktiviteter gik i gang.
Her stod den på en snak om FCM-kultur i højderne, forhindringsbaner med bind for øjnene og meget mere.
Cheftræner Steen Gravgaard fortæller om overvejelserne bag turen:
– De uvante omgivelser giver os som hold og gruppe et bedre kendskab til hinanden. Her lærer vi at blive endnu bedre til at støtte og bakke hinanden op. Alle er ikke lige gode i alle situationer, så her er det vigtigt, at dem med mest overskud træder til og hjælper dem, der er ved at drukne lidt i det op til overfladen igen, siger Steen Gravgaard og fortsætter:
– Vi vil gerne have en kultur, hvor vi er der for hinanden og kan læne os op af hinanden. Det bliver styrket, når vi kommer ud af de vante rammer, hvor det ofte er andre end de vanlige, der er stjernerne.
Lørdag fortsætter forberedelserne til A-Liga-sæsonen med en træningskamp ude mod AGF.