FC Midtjylland leverede offensivt spil i topklasse, da holdet søndag aften besejrede Vejle med hele 5-1 på MCH Arena. En af kampens helt store profiler var Aral Simsir, som med tre assists viste sit kreative overskud og blik for spillet.
Efter kampen glædede Simsir sig over holdets præstation.
– Det offensive fungerer rigtig godt i dag, men det gør det defensive også. Vi finder hinanden godt, og vi kommer fantastisk fra start, siger han og fortsætter:
– Vores kombinationsspil er helt magisk, og det er også noget, jeg har sagt før – når vi er ligeglade med, hvem der scorer, og hvem der laver assists, så er vi virkelig, virkelig gode. Det får vi vist igen i dag, hvor vi scorer fem mål i åbent spil – det er stort.
Selvom Simsir selv var tæt på at komme på tavlen, var glæden over holdets indsats det, der fyldte mest.
– Det ville være prikken over i’et, hvis jeg også lige havde scoret, men det vigtigste er, at vi spiller så godt, scorer fem mål og vinder stort. Der er ingen kampe, der skal undervurderes, så det er dejligt, at vi går ud i dag og giver den Mads gas.
En holdindsats
Han kunne også tilføje, at han har fået et mere modent syn på spillet.
– Betydningen ved at score selv var nok større før, for det vigtigste for mig nu er, at vi præsterer som et hold, og at vi vinder og får tre point – og ovenikøbet gør det på den måde, som vi gør i dag. Det gør mig virkelig glad, fortæller han.
To af de tre assists, som Simsir leverede til aften, var til Franculino, som han har udviklet et godt forhold til gennem tiden i FC Midtjylland.
– Det er noget, Franculino og jeg snakker om til træning. Det ligger lidt til os – det er øjenkontakt, og så ved jeg, at han løber, og han ved, at jeg spiller ham.
– Vi har spillet sammen i omkring to år nu, så med tiden har vi forstærket vores relation både på og uden for banen, lød det fra Simsir, som topper 3F Superligas liste over flest assists med syv styks.
11 mål i 11 kampe: Kan blive endnu bedre, fortæller Franculino