Kvindeholdet

En heroisk indsats

FC Midtjyllands A-Liga-hold havde inden opgøret et spinkelt håb om at spille sig i forårets mesterskabsspil. Midtjydernes heroiske indsats rakte dog kun til et enkelt point ude mod Brøndby IF.

22/11/25
Steffen Klitgaard
Foto: Susan de Klerk

FC Midtjyllands kvinder gav alt i jagten på en vital sejr ude mod et af Danmarks stærkeste hold, Brøndby IF. Med en sejr i Brøndby og et nederlag til Kolding i Farum, havde midtjyderne overtaget sjettepladsen. Kolding tabte i Farum, men trods flere store chancer måtte midtjyderne nøjes med 1-1. Dermed venter A-Liga-Kvalifikationsspillet til foråret.

Kampen startede med et lille Brøndby-overtag på bolden og masser af dueller midt på banen. FC Midtjylland stod solidt defensivt, afviste Brøndbys angreb og spiste sig stille og roligt ind i kampen.

Kampens første afslutning på mål faldt i det 14. minut, da Hannah Fruensgaard trykkede af fra kanten af feltet. Brøndby-keeper Jalen Tompkins reddede sikkert Fruensgaards afslutning.

Kampen åbnede sig gradvist, og begge hold blev farligere omkring felterne. I det 19. minut testede Hannah Fruensgaard igen Jalen Tompkins i Brøndby-målet

Den midtjyske defensiv stod solidt. Blandt andre Ida-Sofie Rathe, Rikke Dybdahl og Clara Jepsen sørgede for at holde Brøndby-profilerne Mila Bischoff, Dajan Hashemi og Emilie Fink ude af opgøret.

Kampens første store chance kom i det 27. minut og tilfaldt Brøndbys nummer ni, Nanna Christiansen, der kom igennem i en 1-mod-1-situation med FCM-keeper Katrine Thisgaard, som flot afviste Christiansens afslutning.

I det 31. minut opsnappede Brøndbys Hafrún Halldórsdóttir en tilbagelægning ved det midtjyske felt, rundede keeperen og lagde bolden i mål til 1-0 til hjemmeholdet.

Midtjylland samlede sig oven på målet og fortsatte med energisk offensivt spil. I det 35. minut gav det et hjørnespark. Hannah Fruensgaard servede bolden ind tæt ved målet og på bagerste stolpe stod Sofia Rejkjær fri og headede bolden ind til 1-1.

Ti minutter senere var Anna Givskov tæt på at give de midtjyske gæster føringen, da hun var fri i feltet, men hendes afslutning blev blokeret af to Brøndby-spillere på målstregen. Dermed gik de to hold til pause med stillingen 1-1. I Farum førte FC Nordsjælland 3-1 over Kolding, og midtjyderne havde derfor alt at vinde i anden halvleg.

Den midtjyske taktik blev i pausen justeret til en mere offensiv tilgang, og allerede i 46. minut kom første farlige situation. Hannah Fruensgaard sendte et indlæg ind tæt ved Brøndby-målet, men Sofia Rejkjær nåede lige præcis ikke frem til bolden, og Mille Kjærgaards skud blev blokeret.

Det offensive midtjyske sats gav også muligheder den anden vej. I det 51. minut fik Sanne Troelsgaard foden på en hård Brøndby-afslutning og rettede den forbi mål.

Fem minutter senere var det Midtjylland, der var farlige. Hannah Fruensgaard sparkede med venstrebenet et frispark fra kanten af feltet lige forbi nærmeste stolpe. Generelt bølgede kampen frem og tilbage med to hold, der begge jagtede en sejr og kom til flere farlige situationer.

Midtjylland havde i starten af de halvfjerdsindstyvende minutter et spilovertag, hvor Anna Givskov sendte et farligt indlæg i feltet, og Emma Nielsen var tæt på at komme fri i en omstilling.

Et spilstop, hvor Sanne Troelsgaard måtte gå ud til behandling, gav et lille momentumskifte, mens Brøndby var i overtal. Ida Thomsen kom ind i stedet for en humpende Sanne Troelsgaard, og Midtjylland satsede endnu mere offensivt. Thomsen havde allerede i en af sine første aktioner et skud på mål, som Jalen Tompkins tog sig godt af.

FCM var tæt på igen i det 87. minut, da et hjørnespark sejlede lige forbi mål og over Sofia Rejkjær ved bagerste stolpe.

En midtjysk dobbeltchance fulgte to minutter senere, da Mille Kjærgaard fik bolden, tog et træk ind i feltet og sendte et skud afsted med venstrefoden. Jalen Tompkins parerede den ud til en Rikke Dybdahl i fuld fart, som fik en afslutning på, men måtte se Tompkins redde til hjørne.

I overtiden jagtede begge hold sejren. Brøndby havde et skud på overliggeren, og Midtjylland kom til flere chancer i feltet, men bolden ville ikke ind. Kampen endte derfor uafgjort 1-1.

Resultatet betød, at FC Midtjylland sluttede to point fra en plads i top seks. Der venter i stedet et kvalifikationsspil i foråret mod OB Q, ASA Aarhus, F.C. København, FC Thy-Thisted Q og Østerbro IF.

Inden da venter dog også en kvartfinale i Kvindepokalen mod Kolding IF. Den spilles lørdag den 6. december kl. 14.00 på Autocentralen Park i Kolding.

Brøndby IF 1-1 FC Midtjylland (1-1)

31′ 1-0 Hafrün Halldórsdóttir
35′ 1-1 Sofia Rejkjær

FCM XI: Katrine Thisgaard, Andrea Jeppesen, Phiona Nabbumba, Sanne Troelsgaard, Clara Jepsen, Sofia Rejkjær, Ida-Sofie Rathe, Rikke Dybdahl, Mille Kjærgaard, Anna Givskov, Hannah Fruensgaard.