2025 har været et spændende år for den 23-årige offensivspiller Aral Simsir. Med 11 assists i 3F Superliga og fem mål har han meget at glæde sig over.
I dette interview fortæller han om året, der er gået, sin fodboldmæssige udvikling og om, hvad der er sket uden for banen.
Hvad har været dit største fodboldøjeblik?
– Det må være, da vi spillede mod Nottingham Forest. At kunne slå så stor en modstander – et Premier League-hold på udebane 3-2 – er nok noget, som jeg vil huske resten af mit liv, hvis jeg skal være ærlig. Kampen mod Vejle, hvor jeg for første gang laver tre assists i én kamp, er også værd at nævne.
Hvis du ser tilbage på året, der er gået, hvor vil du så selv mene, at du har udviklet dig mest som spiller?
– Jeg føler, at jeg har udviklet mig særlig meget på det defensive plan. Jeg har også udviklet mig offensivt selvfølgelig, men jeg har taget de defensive pligter mere seriøst, og med tiden har jeg indset, hvor meget det betyder både for holdet og for mig selv.
Hvis du fik muligheden for at spille en kamp igen, hvilken en ville det så være?
– Roma-kampen 100 procent, men ellers også den kamp mod Sønderjyske på udebane i foråret. Hvis vi havde vundet den , så havde vi måske også vundet mesterskabet.
Hvilken kamp vil du absolut ikke spille igen?
– Den første kamp under Tullberg – altså Nordsjælland-kampen på udebane. Den vil jeg absolut ikke spille igen. Vi har haft problemer i Nordsjælland før, og vi spillede bestemt ikke en god kamp.
Hvad har været den største udfordring som spiller i 2025, og hvordan håndterede du det?
– Min største udfordring har været det med, at jeg har skullet håndtere mine skader. Jeg er efterhånden blevet skadet det samme sted rimelig mange gange, og hver gang har det gået mig endnu mere på. Det tager på mig psykisk, og det er hårdt. Jeg er bange for, at det kommer igen, så snart jeg bare kan mærke lidt.
– Hvis der er noget, som går mig på, så går der nogle dage, før jeg kommer ovenpå igen. Efter et par dage indser jeg, hvorfor jeg gør det, jeg gør (spiller fodbold, red.). Det er ikke alle, som har muligheden for det, så det tænker jeg tit på, når jeg er ved at miste modet.
– Jeg er meget priviligeret og de stunder og oplevelser, jeg har kunnet give til mig selv og min familie, betyder meget. Jeg taler ofte med dem, og det hjælper også. Derudover er følelsen af, at der er så mange både i og omkring klubben, som støtter mig i med- og modgang, meget betydningsfuld.
Hvem på holdet har overrasket dig mest i årets løb?
– Den får Castillo, særligt fordi han er kommet tilbage og har smadret det hele. Han har været rigtig, rigtig god. Jeg vidste godt, at han var god, men nu har man virkelig fået lov til at se det. Næsten hver gang, han spiller, beviser han det. Jeg vil nok sige, at han fortjener den. Han har overrasket mig virkelig meget.
Er der en kamp, hvor fansene har gjort særligt indtryk på dig?
– Det må også være til Nottingham Forest-kampen. Nogle gange tænker man, hvordan det er muligt, at man stadig kan høre vores fans, når der er så mange andre, men vi kunne høre dem, og de havde taget deres trøjer af og alt muligt. De gjorde bare oplevelsen og stemningen endnu bedre. Det skal de have kæmpe ros for, det var en fornøjelse.
Hvad har været det største øjeblik for dig personligt?
– Det største øjeblik i 2025 må være, at jeg er blevet onkel for fire måneder siden. Min bror og svigerinde er blevet velsignet med et barn, og jeg er blevet velsignet med en nevø – det er virkelig stort. Det er en vild følelse, som er svær at sætte ord på – også når jeg ikke ser dem så tit. Jeg ringer to-tre gange om dagen bare for at se ham, ikke for at snakke med min bror eller svigerinde, bare for at se ham.
En dag med Aral Simsir: Hvad end jeg gør på banen, er dedikeret til ham
Hvad har været den største udfordring personligt?
– Jeg synes ikke, at der har været nogle store udfordringer personligt i 2025. Nu er mit liv jo fodbold, så det hele forbindes også lidt med det, og derfor vil jeg sige, at det har været at være vedholdende og stabil over en længere periode samt at undgå skader.
– Det med skader er lidt ude af mine egne hænder. Jeg kan kun forsøge at forebygge, men det har været hårdt at møde ind hver dag for at skulle forebygge og ikke bare kunne spille, men nu er jeg skadesfri, og det kører. Jeg føler, jeg er et godt sted.
Beskriv dit 2025 i tre ord.
– Velsignet, historisk og “level-op”. Det, som er på banen lige nu, er noget andet, end hvad det tidligere har været, og det er jeg egentlig meget godt tilfreds med.
Hvem på holdet tror du, at du har udvekslet flest beskeder med i årets løb?
– Det må være Mikel Gogorza. Jeg har også skrevet en del med Victor Bak og Jonas Lössl, men Mikel er nok nummer ét.
Hvad ser du mest frem til i 2026 – både personligt og fodboldmæssigt?
– Fodboldmæssigt ser jeg frem til flere utroligt fede europæiske aftener, et pokaltrofæ, at mesterskabstrofæet kommer tilbage til Heden og så at komme langt i Europa League. På det mere personlige plan ønsker jeg, at min familie og dem omkring mig er sunde og raske og har det godt.