FC Midtjylland krigede et enkelt point hjem på en aften, hvor man spillede en time i undertal.
Friday Etim bragte gæsterne i front tidligt opgøret, men skader til Kjell Wätjen og Magnus Jensen samt en udvisning til indskiftede Abdou Aziz Ndiaye i slutningen af 1. halvleg gjorde betingelserne for tre point svære.
Derfor var Elias Olafsson, som selv diskede op med flere pragtredninger i kampens slutfase, tilfreds med det ene point.
– Det krævede hårdt arbejde. Det var ikke nemt, og jeg synes, vi kan være stolte af præstationen. Vi har mange skader for tiden og en bagkæde, som ikke har spillet en eneste kamp sammen, sagde han til pressen.
Adspurgt til sine flotte redninger, fortalte den islandske landsholdskeeper:
– Ja, det var en god kamp fra mig og et par gode redninger. Men vi kan ikke gøre det uden hinanden. Vi skal tage det ene point med på en dag, hvor vi spiller så længe i undertal.
En kæmpemæssig fighterindsats
FCM-cheftræneren satte også ord på de 90+8 minutter i Odense.
– Det blæser lidt i vores hoveder i øjeblikket med alle dem, vi har ude. Kjell har været en af vores bedste spillere de sidste par kampe. Derudover Magnus, som er den eneste midtstopper, vi har til rådighed. Jeg har aldrig prøvet det (antallet af skader, red.) så voldsomt før.
– Vi leverer en kæmpemæssig fighterindsats. Selvom vi spiller masser spillere ude af positioner, så tager dem, der skal tage ansvar derinde, ansvar.
– Det handlede om at hive drengene op i pausen (efter det røde kort, red.). De kæmpede bragt derinde, og vi har stadigvæk ikke tabt en kamp i Superligaen før den her tre ugers pause. Det, synes jeg, godt vi kan tillade os at være stolte over, sagde Mike Tullberg.
Der venter nemlig tre ugers landsholdspause, inden F.C. København er den næste modstander hjemme på MCH Arena den 11. oktober.