NK og Tullberg mødte pressen før Ajax: Det bliver en fed kamp

Vi samler op på de vigtigste citater fra dagens pressemøde på MCH Arena, hvor Rasmus Nissen Kristensen og Mike Tullberg svarede på spørgsmål forud for opgøret mod AFC Ajax.

04/11/26
Christian Rothausen

Et stort europæisk brag venter på MCH Arena torsdag aften. Modstanderen er den hollandske storklub Ajax.

Tidligere i dag mødte anfører Rasmus Nissen Kristensen og cheftræner Mike Tullberg den fremmødte presse, og nedenfor har vi samlet noget af det, der blev sagt.

Forventningerne

Cheftræneren roste morgendagens modstander, men forventer sig samtidig også ting af sit eget mandskab.

– Vi har også nogle flotte navne og store profiler – og vi har før vist i Europa, at vi er i stand til at skabe store resultater. Jeg tror på, at vi kan hente point – stadigvæk med respekt for den kamp, vi spiller søndag – men med det hold, vi stiller, og den sult, der er i holdet, er jeg sikker på, at vi kommer til at levere en god indsats, sagde Mike Tullberg.

Rasmus Nissen Kristensen supplerede:

– Det bliver en fed kamp – ikke kun for mig, men for hele truppen og hele klubben. Det er en stor modstander, vi kan byde velkommen. Det glæder vi os til. Jeg har også hørt, der kommer rigtig mange mennesker på lægterne.

Tullberg kender Ajax-profil

Mike Tullberg blev også spurgt ind til Julian Brandt, den tyske offensivprofil, som nu er i Ajax, og som han selv nåede at træne som midlertidig cheftræner for Borussia Dortmund.

– Han er forhåbentlig en spiller, som bare lige i morgen er småskadet og ikke med. Ha ha. Ej, han er virkelig en dygtig fodboldspiller, og man kan se på de bagvedliggende tal, at der er noget større chance for, at Ajax vinder, når han er med. Han har stor betydning for dem, og vi må se, om han spiller i morgen, sagde Mike Tullberg.

Midtjyllands udvikling

Det er ikke første gang, de to mandskaber står over for hinanden. Det var også tilfældet for næsten præcis seks år siden i Champions League-gruppespillet, men meget er sket siden da.

– Al den ros, Ajax får som klub, skal de også have. Men man skal stadig huske på, at da Midtjylland mødte Ajax i Champions League for seks-syv år siden, lå vi som klub uden for de 100 bedste på Europas rangliste. Nu er vi omkring de 50 bedste.

– Afstanden mellem os og Ajax er blevet mindre, og det er også, fordi Midtjylland som klub har taget nogle kæmpestore skridt. Vi håber, vi kan blive ved med at tage de skridt, sagde Mike Tullberg.

Ajax’ store betydning for ‘NK’

Rasmus Nissen Kristensen underkender ikke den betydning, Ajax har for den tidligere akademispillers karriere. Klubben var hans første i det store udland, og han lærte enormt meget i den hollandske hovedstad.

– Jeg har en fortid i Ajax, og det var min første destination i udlandet. For to sæsoner siden fik jeg mulighed for at komme tilbage til Amsterdam med Frankfurt og spille mod dem. Det er altid specielt at få lov til at spille mod sine tidligere klubber.

– Det er noget af det, jeg er mest stolt af i min karriere; de kampe, jeg fik på det Ajax-hold på det tidspunkt. Jeg fik lov til at spille med nogle af Europas bedste fodboldspillere, og det har ikke været andet end et privilegium.

– Jeg tror ikke, jeg ville have kunnet tage de skridt i min karriere, som jeg har gjort, hvis jeg ikke havde lært så sindssygt meget i det halvandet år, jeg var i Amsterdam, sagde ‘NK’.

Der er kickoff kl. 18.45 på MCH Arena i morgen. Har du ikke skaffet billet til det udsolgte brag, kan du se med på Disney+.