Conference League
torsdag 27/8 kl. 20:45
Stadion Rujevica
RIJ HNK Rijeka
Martin Erlic (4")
1:4
FCM FC Midtjylland
Stanley Iheanacho (17")
Dario Osorio (51")
Magnus Jensen (56")
Gue-sung Cho (78")

Conference League-ligafasen venter efter sejr i Rijeka

FC Midtjylland kom bagud, men viste flot holdånd og sejrede med 4-1 i Kroatien. Det betyder også, at kvalifikation til den sjette europæiske hovedturnering på syv år er i hus.

Store ting var på spil torsdag aften på Stadion Rujevica i Kroatiens tredjestørste by, Rijeka. Med en 2-0-føring i bagagen fra det første opgør havde FCM gode kort på hånden i jagten på at kvalificere sig til Conference League.

Opgøret startede ikke som ønsket, og efter kun tre minutter bragte værterne sig i front. Et indlæg ramte Daniel Adu Adjei i skoen, og bolden gik i målet. 1-0 til værterne.

FCM svarede tilbage via en dødbold efter knap 20 minutter. Et hjørnespark fra Kjell Wätjen røg mod bagerste stolpe, og her stod Stanley Iheanacho klar og gjorde det til 1-1. En vigtig scoring fra den tidligere akademispiller.

Midtjyderne kom ud som lyn og torden til 2. halvleg, og efter en time stod det pludselig 3-1.

Først kom Darío Osorio på tavlen med et pragtmål, inden Magnus Jensen udbyggede med sit første europæiske mål i karrieren. I oplæggernes rolle var Denil Castillo og Rasmus Nissen Kristensen.

Ti minutter før slutfløjt blev det også 4-1 – og det på endnu en dødbold. Sofus Johannesen svang et indlæg ind i panden på indskiftede Cho Gue-sung, som sikkert gjorde det onde ved hjemmeholdet.

Mere skete der ikke, og den samlede sejr over de to kampe lyder derfor på 6-1.

Dermed er FC Midtjylland kvalificeret til den sjette europæiske hovedturnering på syv år. Nu fortsætter det hårde arbejde i jagten på at skabe flere store europæiske resultater.

Expected Goals

Se Expected Goals for holdene og alle skud i kampen

HNK Rijeka RIJ
1:4
FC Midtjylland FCM

Momentum

Se holdenes momentum i løbet af kampen

Statistik

Se kampstatistik for holdene i kampen

HNK Rijeka RIJ
1:4
FC Midtjylland FCM