Herreholdet

Osorio åbner op: Om rollen i Tullbergs system og jagten på en mindeværdig sæson

Darío Osorio kom i fokus, efter han modtog store roser fra cheftræner Mike Tullberg oven på sit hårde defensive arbejde mod Silkeborg. Nu reagerer den chilenske landsholdsspiller.

19/03/26
Christian Rothausen
Foto: Daniel Stentz

Han er normalt kendt for sine spektakulære mål, hurtige løb og skarpe driblinger, men på det seneste har fokus også været på Darío Osorios defensive arbejde på højresiden i FC Midtjyllands 3-4-3- eller 3-4-2-1-system.

Fornyligt figurerede dog en række statistikker, der bekræfter, at den chilenske profil fortsat skiller sig ud på de offensive parametre – blandt andet med den højeste topfart efter 3F Superligas grundspil med 36,8 km/t samt den U23-spiller uden for Europas top 5-ligaer med den højeste procentsats af vellykkede driblinger.

Læg dertil seks mål og ti assists i sæsonens hidtil 37 optrædener.

Roser fra cheftræneren

– Du (Dario, red.) er grunden til, at vi kan spille sådan her. Måske fik du ikke dit eget mål, men du var den vigtigste spiller på banen i dag.

Citaterne fra Mike Tullberg efter kampen i Silkeborg for en måned siden er allerede gået verden rundt. Selvom FCM sejrede 4-0 på udebane, var det ikke de offensive præstationer, som var i højsædet – det var derimod Osorios benhårde arbejde på en dag, hvor han ikke selv lavede hverken mål eller assists.

Han kom ikke på måltavlen, men Tullberg fremhævede Osorio som banens vigtigste

– Det var nogle flotte ord, som jeg sætter pris på, men jeg tog det meget stille og roligt. Jeg er enig i, at det var en god kamp defensivt, selvom jeg selvfølgelig gerne ville have gjort mere offensivt. Men det er rart at vide, at det arbejde, jeg gør, bliver værdsat, siger Osorio og fortsætter:

– Jeg gør, hvad end træneren beder mig om. Hvis jeg kan hjælpe holdet på den her måde, så bliver jeg ved med det.

– Jeg har længe vidst, at jeg er nødt til at arbejde endnu hårdere defensivt. Jeg gør altid mit bedste, og hvis trænerne ønsker, jeg starter lidt længere tilbage, en smule mere defensivt, så gør jeg det. Mit ønske er at hjælpe holdet.

Store ting i vente

FC Midtjylland er i færd med den afgørende del af sæsonen. Torsdag venter den sidste á to 1/8-finaler i Europa League mod Nottingham Forest, mens også Mesterskabsspillet i 3F Superliga er gået i gang – og forude er også en pokalfinale på menuen.

– Lige nu fokuserer vi kun på kampen torsdag, og derefter ser vi på den næste og næste. I den her periode kræver det, at man kun ser én kamp frem, siger chileneren, som sad ude i sidste uges opgør på City Ground med karantæne:

– Det var underligt – og også en smule smertefuldt. Det er jo den her slags kampe, man altid drømmer om at spille, men den her gang måtte jeg sidde uden for. Jeg forsøgte at støtte holdet bedst muligt, og jeg glæder mig virkelig over det resultat, drengene hentede.

– Som hold skal vi ud at give 100 procent. Bare fordi vi vandt 1-0 ude, kan vi ikke slappe af. Vi går ud for at gøre det samme, som vi har gjort hele sæsonen, siger Darío Osorio om aftenens opgør mod sidste sæsons nr. 7 i Premier League.

100 kampe for FC Midtjylland

Forleden rundede Darío Osorio 100 kampe for FC Midtjylland. En milepæl, chileneren er stolt af at have opnået.

– Jeg er glad for at have opnået så mange kampe på så kort tid. Jeg er glad for måden, det blev markeret på (hyldest på MCH Arena før kampstart i søndags, red.), afslutter Darío Osorio.